Шкільні свята в АІСТі — це не тільки і не стільки веселощі й розвага, скільки результат великої творчої й інтелектуальної роботи, а також момент єднання  всіх трьох основоположних складових школи: вчителів, учнів та батьків.

  

Свят у школі багато, і вони є дивним каталізатором навчального процесу, прекрасним стимулом для успішного освоєння матеріалу, основою для творчості, безцінним досвідом виступу на публіці і роботи в команді.

  

Свого часу Ігор Йосипович Казьмірук назвав статтю про АІСТині свята «Радість за розкладом».

Радість за розкладом

Сімейний дух, свобода, спілкування,
Веселощі, відвертість, відкриття,
Яса очей, майстерність виконання,
Талантів блиск, традиції, вітання,
Овації, обійми, почуття…

У цих п’яти рядках імпровізованого натяку на акровірш лише маленький відсоток того, що можна сказати про звичайне і таке звичне шкільне свято. Звичне? Так! А от звичайне?.. Ті, кого доля приводить уперше до шкільного залу чи двору на відзначення якоїсь події, як правило бувають здивовані, вражені, іноді навіть шоковані…

Частина того, про що піде мова далі, є “АІСТиними” знахідками, інша частина запозичена у друзів, яких зустрічали на різноманітних фестивалях, конференціях, та адаптована до умов нашої школи. Але можемо впевнено сказати, що все перевірено часом і дійсно працює, є невід’ємною частиною системи роботи учнівсько-учительсько-батьківського колективу.

Організовуючи цю роботу, ми завжди виходимо із кількох принципових позицій:

По-перше: події не можуть бути дріб’язковими, якщо вони стосуються будь-кого із шкільного сімейного колективу. Щоденно за півгодини до початку уроків всі бажаючі збираються у залі на духовні співи. Якщо напередодні чи у цей же день сталось щось приємне (у когось із учнів чи учителів день народження, у Іллі, Антона та Олексія народився ще один братик, Марина чи Оленка вдало виступила на конкурсі юних виконавців і т.д.), школа вітає “винуватця” урочистості. Де привітання, там і подарунки, нехай скромні (яблука чи цукерки, які хтось брав до школи для себе, книжка, блокнот, олівець), але від щирого серця. Кілька хвилин, дружні потиски рук, пісня, посмішка, і свято увійшло у розчинені двері класів. Приємно, коли про тебе пам’ятають і не менш приємно, коли ти пам’ятаєш про когось. Якщо протягом тижня, від четверга до четверга, коли відбувається педагогічні колегії, “народжується” хтось із учителів, ця подія не губиться у ряду загальних проблем і питань. Для іменинника усі виконують душевно-жартівливу пісню, написану саме для нього, вручають маленький подарунок, в той час, коли повітря в учительській наповнюється ароматом чаю, кави та свіжого духмяного пирога, справжнього шедевру шкільних кухарів.

По-друге: там, де відбувається творчий процес, немає місця змаганню із переможцями та переможеними. У мистецтві, особливо дитячому, не може бути кращих і гірших. На нас завжди справляли і справляють гнітюче враження різноманітні огляди, конкурси дитячої художньої самодіяльності, точніше – їх заключні частини. Що ж це за таке “свято талантів”, у результаті якого невеличка групка учасників залишається щасливою і задоволеною, а більшість ковтають гіркі сльози розпачу, які з шипінням гасять у юних душах вогонь бажання, натхнення, віри у власні сили.

По-третє: підготовка свята – справа колективна. Для цього завжди створюється творча команда, до складу якої можуть входити учителі, учні, батьки, і завжди тільки на добровільних засадах. Завдання команди:
— знайти найбільш вдалу форму проведення свята, проаналізувавши попередній досвід;
— вибрати жанри;
— намітити структуру свята;
— визначитись із матеріально-технічним забезпеченням;
— залучити (зацікавити) людей для підготовки свята;
— підготувати святковий майданчик (зал, подвір’я, клас і т.д.);
— допомогти ведучому у проведенні свята;
— проаналізувати роботу (усне експрес-опитування, анкетування) і оформити творчий звіт.

А де ж у цій схемі написання сценарію? Сценарію, у звичному розумінні цього слова, коли точно розписано, хто за ким, де, і що буде говорити чи робити, немає. Щоб атмосфера була розкутою, невимушеною, а це уже 50% успіху, необхідна імпровізація, експромт. Та ви ж знаєте, що найкращий експромт той, який заздалегідь ретельно підготований. Як правило, вибудовується лише загальна схема свята, відмічаються “маячки”, а все інше – темп, настрій і т.д. – справа рук (себто язика та голосових зв’язок) ведучого.

З усього вищеописаного випливає ще один дуже важливий принцип: свято проходить найбільш вдало тоді, коли практично немає поділу на глядачів та виконавців, зал і сцену. Усі присутні є повноправними безпосередніми учасниками загального дійства. В процесі підготовки кожного свята команда обов’язково передбачає у програмі моменти, коли включається весь зал. Для цього в арсеналі є завжди багато можливих варіантів: улюблені аістині пісні, танці, ігри, добре знайомі і дітям, і дорослим.

За нашими скромними підрахунками, кожен за час навчання у “АІСТі” з 1 по 11 клас має можливість взяти участь у більш ніж 600 святкових подіях. І немає особливого значення, чи це загальношкільні свята, чи для певного класу, чи для групи класів, адже всі вони завжди відкриті.
Отже, традиційний перелік наших свят:

АІСТині свята

АІСТ є Асоційованою школою ЮНЕСКО. Тому ми відзначаємо традиційні свята календаря ЮНЕСКО, більшість з них святкується щороку, деякі раз на 2-3 роки. Часто саме ці свята стають лакмусовим папірцем ініціативності і невгамовної фантазії наших дітей, вони з надзвичайною самобутністю справляються з творчими завданнями вчителів.

Календар ЮНЕСКО

8 вересня — Міжнародний день грамотності:

  • початкова школа — «парад грамотіїв», виставки азбук, ігри);
  • базова школа — свято «В букві — мова світу, в мові — культура світу»;
  • старша школа — «Свято поліглотів».

21 вересня — Міжнародний день миру.

27 вересня — Всесвітній день туризму.

1 жовтня — Міжнародний день музики. Міжнародний день людей похилого віку.

5 жовтня — Всесвітній день вчителя.

9 жовтня — Всесвітній день пошти

19 лютого — Всесвітній день поезії:

  • поетичні конкурси по классам;
  • виставка «Поети, вирощені «АІСТом»;
  • концерт співаної поезії для учнів, вчителів, батьків.

21 лютого — Міжнародний день рідної мови:

  • конкурс на кращий переклад на рідну мову;
  • конкурс читців по классах.

8 березня — Міжнародний жіночий день.

22 березня — Всесвітній день води.

1 квітня — Міжнародний день птахів.

22 квітня — Міжнародний день Землі.

8 травня — День матері.

15 травня — Міжнародний день сім’ї:

  • конкурс на кращий твір «Моя сім’я»;
  • «Сімейний вогник».

Ваш відгук