Схема свята “Першого дзвінка” виглядає приблизно так:
1. Святковий парад класів (2 – 11 > 1).
2. Вітання класів (11 –й клас вітає 10-й, 10-й – 9-й, …, 3-й – 2-й).
3. Знайомство з родинами першокласників. Посвячення в “аістята”.
4. Вітання 2-й клас вітає 1-й.
5. Вітання 1-й клас вітає 11-й.
6. Катання “аістят”.
Ще за один-два тижні до першого вересня на учительській колегії команда по підготовці свят знайомить усіх із схемою, визначає об’єм підготовчих робіт та відповідальних за їх виконання. Класні керівники доводять всю інформацію до батьків та учнів, і спільними зусиллями готують жартівливі транспаранти, вітання, та подарунки класам, які на один рік молодші (тобто, 9 для 8, 8 для 7 і т.д.).
Учнівський парад “приймають” батьки, бабусі, дідусі, друзі сімей. Під час проходження класів, ведучий нагадує, чим відзначились вони в минулому навчальному році. Потім уже вся школа вітає тих, кого сьогодні будуть посвячувати в “аістята” та їх родини.
Закінчився парад, діти та дорослі розмістились на лавах, стільцях, заздалегідь розставлених по периметру майданчика, одинадцятикласники дарують теплі напутні слова та приготовані “подарунки з особливим сенсом” десятикласникам (кожному, чи один на весь клас). Обмін люб’язностями, випускний клас спускається на майданчик, його місце займає десятий, а місце десятого – дев’ятий… Таким чином, за півгодини школа може полюбувались на всіх своїх вихованців і привітати новачків.
Після того, як другий клас одержав подарунки, наступає кульмінація свята – знайомство з сім’ями “першачків”. Так-так, саме сім’ями, адже до школи приймається не дитина, а родина. Дорослим теж завжди є чому учитися: любити, розуміти, співчувати, допомагати, співпрацювати. А потім старшокласники, попарно взявшись за руки “стільчиком”, катають “першачків” по колу під веселу пісеньку.
На завершення дійства прилітає лелека, який приносить новоспеченим “аістятам” свої подарунки – чарівні керамічні дзвіночки. Під їх мелодійний передзвін і пісню, яку виконують усі учасники свята, поклавши руки на плечі один одного і замкнувши таким чином єдине коло, розпочинається новий навчальний рік. Свято продовжується, переходить із шкільного майданчика у класи, потім до осель “аістят”, охоплює та заряджає радістю і щастям все нових і нових людей.
За подібною схемою проходить свято “Останнього дзвінка”, тільки тут протягом усього часу у центрі уваги знаходяться випускники. Родзинкою цієї події є довгоочікуваний жартівливо-гротескний “парад учителів”. Їх веселі яскраві костюми та дії завжди відповідають щороку новій тематиці параду: військового, спортивного, «параду – Алле», театральних героїв, параду планет чи туристичного, в залежності від того, чим відзначився чи найбільше захоплювався випускний клас.